U takvom okruženju stasa Jeanne, kći Louisa i Claire, mlađa Emmina sestra, djevojčica koja od najranije dobi iznalazi načine izbjegavanjaočevih perverznih brutalnosti. Njezine majka i sestra, nažalost, nisu uspjele razviti tu vještinu. Jednog dana, kad je djevojčici osam godina, njezina samouvjerenost ipak razbješnjuje oca i on je podlo napada. Više od fizičkih udaraca, Jeanne će prestraviti spoznaja da seoski liječnik, utjelovljenje uzvišenog poštenja i obrazovanja, okreće glavu od njihove patnje.
Mržnja prema ocu i prezir spram liječnika kao metafore seoskog prešućivanja postat će njezina pokretačka snaga. Da u životu ostvari više, na pet godina pobjeći će u internat, no niti deset, niti stotinu kilometara udaljenosti neće biti dovoljno jer jedno je ponavljanje u nju upisanog, temeljnog nasilja, vraća godinama unatrag.
U švicarskim izborom Goncourta nagrađenom romanu Njegova miljenica autorica Sare Jollien-Fardel gorkim, sinkopiranim jezikom pokazuje kako se skupo plaća emancipacija. Snažna je to priča o nemogućnosti odlaska i nužnosti povratka, o dugim pipcima prošlosti i uvjetovanoj budućnosti, o paralizirajućim efektima traume. Ovo „izuzetno, potresno i neustrašivo“ djelo na hrvatski je jednako odvažno prevela Ivana Šojat.
O autorici:
Sarah Jollien-Fardel, švicarska je novinarka i književnica, rođena 1971. u zaselku švicarskoga kantona Valais. Za razdoblje adolescencije napušta rodni kraj, istražuje planine i nekoliko godina provodi u Lausanni, a zavičaju se vraća u odrasloj dobi, sa suprugom i dvojicom sinova.
Novinarstvom se počinje baviti u tridesetim godinama života, specijaliziravši se za književno i modno novinarstvo. Surađuje sa svim važnijim lokalnim i nacionalnim medijskim kućama, a švicarska je književna scena posebno pamti po britkim kritikama objavljivanima u časopisu Aimer lire švicarskoga knjižarskog lanca Payot.
Oštrinu pera i usmjerenost na važna društvena pitanja zadržala je i u književnosti. U debitantskom romanu Sa