Nekoliko godina nakon oslobođenja od francuske kolonijalne vlasti Haiti je tijekom vladavine crnog kralja Henrija Christophea potonuo u razdoblje žestoke brutalnosti, užasa i praznovjerja. U Kraljevstvu ovoga svijeta kubanski pisac Alejo Carpentier na nadnaravan način pripovijeda o prvoj uspješnoj revoluciji robova u povijesti zapadnoga svijeta koja je izbila na Haitiju nekoliko godina prije one najpoznatije, francuske. Kroz sjećanja starog roba Ti-Noela opisuje se propast crnačkog režima izgrađenog na korupciji i prijeziru prema ljudskom životu, na orgijama vudua, na rasnoj mržnji, erotomaniji i nevjerojatnoj lažnoj profinjenosti – na istom onom zlu zbog kojih su svrgnuli Francuze.
„Još gore: uistinu je bilo iznimno bijedno da ga tuče crnac, crnac isti kao i on, jednako dlakav, jednako kovrčave kose i jednako nosat kao i on. Isti kao i on, jednako nesretan od rođenja i vjerojatno jednako ožigosan željezom. To je izgledalo kao da u istoj kući djeca tuku svoje roditelje, unuci baku, snahe muževu majku koja im kuha.“
Erudit i najznačajniji kubanski pisac, Alejo Carpentier svojim nas nenadmašnim stilom vodi u svijet potlačenih koji su, došavši na vlast, postali još veći tirani nad svojim narodom nego li su to bili njihovi kolonizatori. Posljedice tih događaja osjećaju se i danas. Haiti je jedna od najsiromašnijih i najopasnijih zemalja svijeta i tamo se nesreće, što stvorene ljudskom rukom, što prirodnim nepogodama, događaju baš kao i u Kraljevstvu ovoga svijeta. Prijevod sa španjolskog potpisuje Željka Lovrenčić.
Bombastična i moćna priča o brutalnim posljedicama oslobođenja Haitija. Uzbudljivo, nadrealističko i krvavo putovanje u mračni povijesni trenutak.
KIRKUS REVIEWS
Najpronicljiviji roman o tragičnoj sudbini Haitija.
THE NEW YORK TIMES
Carpentierovo pisanje ima snagu i domet orgulja u katedrali uoči Uskrsnuća.
THE NEW YORKER
Carpentierova je energija ogromna i bezobzirna. Nemilosrdnom odvažnošću punom prijezira obara kolose jedne na druge.
THE YALE REWIEW
Carpentier stvara briljantan, nevjerojatan svijet stilizirane stvarnosti velikih mitova.
THE ATLANTIC MONTHLY
Kraljevstvo ovoga svijeta sadrži književni dinamit. Ne može se osporiti činjenica da Carpentier posjeduje raskošnu percepciju i osebujni stil zbog čega se može svrstati uz Thomasa Manna i W. H. Hudsona.
SAN FRANCISCO CHRONICLE
O AUTORU:
Pisanje kubanskog književnika, muzikologa i diplomata Aleja Carpentiera (1904. – 1980.) imalo je znatan utjecaj na latinskoameričku književnost tijekom razdoblja njezina „procvata“. Carpentier je snažno utjecao na razvoj magijskog realizma, koji nalazimo u njegovim romanima Ecué-Yamba-O (Gospodine, hvaljen budi, 1933.) i Kraljevstvo ovoga svijeta (1949.). Jedna od najvažnijih intelektualnih figura 20. stoljeća, ovaj je klasično školovani pijanist, teoretičar politike i književnosti osmislio avangardne radijske programe te surađivao s veličinama poput Igora Stravinskog, Dariusa Milhauda, Georgesa Bataillea i Antonina Artauda. Cijeli je život bio vezan uz Havanu. Zatvorili su ga i protjerali; godinama je živio u Francuskoj i Venezueli. Umro je u Parizu, a pokopan je u Havani.